REJESTRACJA
<< Powrót

Jak rozliczyć się z pracy w Holandii?

Holandia to jeden z najczęściej wybieranych krajów na wyjazd do pracy za granicę. Z możliwości tej korzysta również wielu Polaków. Największe zainteresowanie przypada na okres letni, gdy zaczyna się sezon na zbiory warzyw i owoców. W tym czasie duża część Holendrów wyjeżdża na urlop, przez co wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników. Zastanawiacie się, jak wyglądają kwestie podatkowe w przypadku pracy podjętej w Holandii. Czy należy rozliczyć podatek? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Zachęcamy do zapoznania się z całym wpisem.

Zobowiązania podatkowe w Holandii

Wyjeżdżając do pracy do innego kraju, należy pamiętać o zobowiązaniach podatkowych. Tak jak w wielu innych krajach, również w Holandii, płaci się podatek dochodowy. Jest on pobierany z comiesięcznej lub cotygodniowej wypłaty, odprowadzany do urzędu skarbowego i traktowany jako zaliczka na podatek dochodowy. Jednak sam fakt uiszczania opłat na podatek dochodowy, nie zwalnia pracownika z obowiązku rocznego rozliczenia się z urzędem skarbowym.

W Holandii są dwa progi podatkowe:

  • I próg podatkowy, 37,35% dla dochodów do 68 507 euro
  • II próg podatkowy, 49,50% dla dochodów powyżej tej kwoty
  • Łatwo można zauważyć, że są one zdecydowanie większe niż w Polsce. Jednak warto pamiętać, że pomimo wysokich podatków, jest wiele sposobów, aby w legalny sposób je obniżyć, m.in. korzystając z ulg, które przysługują osobom zatrudnionym w Holandii, w tym również cudzoziemcom.

    System podatkowy w Holandii – wysokość opłaty

    Zastanawia Cię jak dużo pieniędzy będzie potrącanych z Twojej wypłaty na zaliczki na podatek dochodowy? Najważniejszą informacją jest fakt, że pracodawcy muszą odprowadzać zaliczki zakładając, że będziesz u nich pracował przez cały rok, a każdego miesiąca będziesz otrzymywał podobne zarobki. Z tego powodu wysokość składek jest uśredniona i są one równe przez 12 miesięcy. W sytuacji, gdy będziesz pracował przez krótszy okres czasu, a nie tak jak było to zaplanowane, masz prawo wystąpić o zwrot podatku z Holandii do Belastingdienst. Najlepiej jest to zrobić przy okazji rocznego rozliczenia podatkowego.

    Wysokość podatków w Holandii a wysokość wynagrodzenia

    Musisz liczyć się z tym, że im więcej będziesz zarabiać w Holandii, tym większe podatki będziesz płacił. Jest to uniwersalne prawo, które funkcjonuje w wielu krajach - również tam. Co w sytuacji, gdy wyjechałeś za granicę na krótki okres czasu i planujesz powrót do Polski i chcesz właśnie tam kontynuować pracę? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Od już zarobionych pieniędzy, od których w Holandii zapłaciliśmy podatki, nie musisz ponowne płacić podatków w Polsce. Kwota, którą wcześniej w zaliczkach zapłaciłeś holenderskiemu Belastingdienst, w Polsce może być odliczona od podatku.

    Podatek w Holandii a praca tymczasowa

    Jeżeli jesteś zatrudniony legalnie - niezależnie od czasu, jaki przepracowałeś - rozliczenie za pracę tymczasową jest obowiązkowe. Wiele osób lekceważąco podchodzi do tego tematu. Wynika to z niewiedzy oraz braku świadomości, jak jest to istotne. Należy pamiętać, że za nierozliczenie podatku grozi karą finansową. Proces ten przebiega w podobny sposób, jak w przypadku długiego okresu zatrudnienia – za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia. System ten mówi o tym, że osoby zatrudnione, w tym przypadku, w Holandii są zobowiązane do zapłacenia podatku od osiąganych dochodów również w Polsce.

    Dziękujemy! Jeszcze tylko kilka informacji...

    Wyjedź
    do pracy w Holandii!

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 RUIGROK Polityka prywatności