REJESTRACJA
<< Powrót

Ciekawostki o Holandii – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed wyjazdem do Holandii warto wiedzieć kilka rzeczy, które pomogą Ci przygotować się na pobyt w tym kraju. Jednym z nich jest waluta, którą jest oczywiście euro. Warto mieć przy sobie gotówkę, zwłaszcza na początku pobytu. W większości miejsc można płacić kartą ale znajdą się pojedyncze lokale w których przyjmują tylko gotówkę.

Głównym językiem, którym posługują się Holendrzy, jest język niderlandzki ale większość ludzi mówi także w języku angielskim. Dobrze jest, przed wyjazdem do Holandii, nauczyć się kilku zwrotów, takich jak "dzień dobry" ("goedemorgen"), "dziękuję" ("dank u wel") czy "do widzenia" ("tot ziens"). Holendrzy uwielbiają słówko "lekker" i używają go do wszystkiego co jest przyjemne, pozytywne, smaczne, miłe. Zawsze to mile widziane!

Transport w Holandii

W Holandii łatwo i wygodnie podróżuje się pociągami, autobusami i tramwajami. W dużych miastach warto skorzystać z rowerów, które są popularnym środkiem transportu. Wielu Holendrów jest w posiadaniu kilku jednośladów, a większe miasta tworzą coraz więcej ścieżek rowerowych.

W bardziej popularnych miastach Holandii ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. Jeśli jesteśmy zmuszeni do poruszania się samochodem po mieście, to przygotujmy się na wysokie kwoty za parkingi. Cena za godzinę może wynieść nawet 17 euro. Dobrym rozwiązaniem są parkingi P+R na obrzeżach np. Amsterdamu. Zostawiając tam auto na cały dzień i poruszając się komunikacją miejską, kwota za parking spadnie do 1 euro.

Zakazy w niektórych miastach Holandii

Często słyszy się o wprowadzanych zaskakujących zakazach. W Rotterdamie możemy się spotkać z zakazem szczekania psów w miejscach publicznych. Jeśli właściciel psa nie zapanuje nad swoim pupilem, może być ukarany karą grzywny w wysokości 130 euro. Uporczywe szczekanie psa może kosztować nawet 2250 euro!

Kolejnym ciekawym przykładem jest obowiązujący zakaz w mieście Flevoland. Mowa tu o malowaniu kredą po chodniku. Mimo, że malunki z kredy zmywają się wraz z pierwszym deszczem, to w tym mieście jest to zabronione.

Sinterklaas to najpopularniejsze święto w Holandii. Postać Świętego Mikołaja cieszy się dużym szacunkiem wśród mieszkańców. W mieście Deventer obowiązuje zakaz przebierania się za kultowego Santa przed oficjalnym przyjściem oraz po 6 grudnia.

Dziękujemy! Jeszcze tylko kilka informacji...

Wyjedź
do pracy w Holandii!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 RUIGROK Polityka prywatności