REJESTRACJA
<< Powrót

Co pomoże Ci w aklimatyzacji w Holandii?

co-pomoze-w-aklimatyzacji-w-holandii
co-pomoze-w-aklimatyzacji-w-holandii

Praca w Holandii, może być sporym wyzwaniem, szczególnie dla osób, którzy nie znają języka niderlandzkiego oraz panujących zwyczajów. Sprawdź, co pomoże Ci szybciej i lepiej przystosować się do nowej życiowej sytuacji.

Ucz się języka niderlandzkiego

Niderlandzki, tak oficjalnie nazywa się język, którym posługują się Holendrzy. Mimo że nie jest on zazwyczaj wymagany przez pracodawców, jednak jego znajomość ułatwi Ci życie i zwiększy możliwość zdobycia lepsze pracy. Na początek naucz się najważniejszych zwrotów i ćwicz je w miejscach publicznych, np. robiąc zakupy. Poznaj także podstawowe powitania i pożegnania.

Tych zwrotów warto się nauczyć:

  • Cześć - Hallo
  • Pa - Dag
  • Do zobaczenia - Tot ziens
  • Dzień dobry - Goedemorgen
  • Dzień dobry (używane po południu) - Goedemiddag
  • Dobry wieczór - Goedenavond
  • Dzięki! - Bedankt!

Aby szybciej przyswoić nowe słownictwo, oglądaj holenderską telewizję, np. seriale telewizyjne „Goede Tijden Slechte Tijden” czy „Onderweg Naar Morgen” oraz holenderskie filmy na YouTubie. Możesz także obserwować holenderskich vlogerów, a także sprawdzać holenderskie wiadomości, np. na darmowym portalu Nu.nl. Ponadto warto korzystać z tzw. fiszek, czyli dwustronnych kart zawierających wskazówkę lub podpowiedź na jednej stronie i odpowiedź na odwrocie.

Holenderski savoir vivre

Bądź zawsze na czas

Holendrzy mawiają „afspraak is afspraak”, czyli umówione jest umówione. Według tamtejszych zwyczajów umowa ustna ma taką samą wartość jak umowa pisana. Dlatego też jeśli nie możesz pojawić się o umówionej porze, koniecznie zadzwoń i wyjaśnij sytuację.

Nie odwiedzaj nikogo między godz. 17:00 do ok. godz. 19:00

Holendrzy prowadzą regularny i uporządkowany tryb życia. Przed południem ok. godz. 10:00 do godz. 11:00 piją kawę (koffietijd), ok. godz. 11:00 jedzą lunch, a wieczorem między godz. 17:00 do ok. godz. 19:00 jedzą obiad. Ponadto warto wiedzieć, że w Holandii raczej nie pije się alkoholu przed godziną 17:00 (oprócz weekendów).

Najlepiej na odwiedziny wybrać się o godz. 20:00. Przy okazji pamiętaj, aby wcześniej się zapowiedzieć. I nie zapomnij, o tym że, w Holandii nie ma zwyczaju zdejmowania butów w przedpokoju. Nie zdziw się jeśli zostaniesz zapytany o cel wizyty i jej czas. Podczas rozmów unikaj zadawania osobistych pytań. Pamiętaj także o skromności, a przede wszystkim o dotrzymywaniu słowa i punktualności.

Jacy są Holendrzy?

Praca w Holandii wiąże się z poznawaniem nowych osób. Jacy są Holendrzy? Holendrzy najczęściej są bezpośredni, szybko przechodzą na „Ty” i lubią utrzymywać kontakt wzrokowy. Oprócz tego preferują porządek, także ten na ulicach miast.

Praca w Holandii z zakwaterowaniem umożliwia poznanie osób z różnych stron świata. Warto wykorzystać wspólnie spędzony czas na nauce języka i poznawaniu holenderskich zwyczajów i kultury, np. podczas zwiedzania okolicznych atrakcji turystycznych. Zdecydowanie łatwiej jest zaaklimatyzować się w nowych kraju, kiedy przybywamy do niego z drugą połówką. Na szczęście praca w Holandii dla par jest także możliwa.

Dziękujemy! Jeszcze tylko kilka informacji...

Wyjedź
do pracy w Holandii!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 RUIGROK Polityka prywatności