This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.


Co trzeba zrobić, żeby pracować w Holandii?
Przed przyjazdem do pracy w Holandii trzeba wykonać kilka ważnych kroków. W zależności od rodzaju zatrudnienia, czy miejsca pracy, spełnienie warunków będzie wyglądało nieco inaczej. Niekiedy przed wyjazdem do pracy w Holandii, trzeba będzie pozyskać odpowiednie pozwolenia na pracę, czy oświadczenie o niekaralności. W niektórych przypadkach, agencje pracy pomagają przygotować się do wyjazdu do pracy w Holandii. Przeczytaj wpis i zapoznaj się z najważniejszymi wytycznymi.
Numer identyfikacyjny BSN - czy jest potrzebny?
Planując wyjazd do Holandii należy zarejestrować się w urzędzie miasta, w celu uzyskania specjalnego numeru identyfikacyjnego BSN (Burgerservicenummer). Numer BSN jest holenderskim odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Jest nadawany obywatelom holenderskim, oraz cudzoziemcom przebywającym na terenie Holandii, dłużej niż 4 miesiące. Służy on m.in. do rozliczania podatków, czy załatwiania wszystkich formalności administracyjnych.
W sytuacji samego pobytu na terenie Holandii do 4 miesięcy, nie potrzebujemy numeru BSN. Natomiast podejmując pracę np. sezonową, taki numer musimy posiadać. W urzędzie miasta uzyskamy numer identyfikacji socjalno-podatkowej jako nierezydent, czyli osoba przebywająca w Holandii czasowo. Co ważne, numer identyfikacji BSN uzyskamy za darmo.
W Ruigrok otrzymasz pomoc przy przygotowaniu odpowiednich dokumentów do uzyskania wszystkich formalności.
Ubezpieczenie w Holandii
W Holandii ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe i płatne. Pracując z Ruigrok, zapewniasz sobie ubezpieczenie zarówno w pracy, jak i poza nią. Koszt ubezpieczenia jest taki sam dla wszystkich pracowników. W przypadku braku ubezpieczenia, może być nałożona kara w wysokości 350 euro.
Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii obejmuje koszty usług medycznych, takich jak wizyta u lekarza, przejazd karetką pogotowia czy pobyt w szpitalu. Wizyty u stomatologa nie są brane pod uwagę, chyba, że jest to nagła pomoc. Maksymalny zwrot możliwy do uzyskania to 200 euro na rok.
Ważne dokumenty - co przygotować przed wyjazdem do pracy w Holandii?
Do przekroczenia granicy i podjęcia pracy, niezbędny jest dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport. Pamiętaj, że dokument musi być ważny i nie może być w żaden sposób uszkodzony.
W Ruigrok, aby podjąć pracę w Holandii, musisz posiadać oświadczenie o niekaralności. To dokument potwierdzający, że dana osoba nie została skazana wyrokiem sądu i nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym. Zaświadczenie takie uzyskamy z Krajowego Rejestru Karnego, które prowadzone jest przy każdym sądzie powszechnym. Możesz również takie zaświadczenie zdobyć online, poprzez złożenie odpowiedniego e-wniosku.
Obowiązkowe jest także, założenie konta walutowego. Możesz to zrobić w swoim lub dowolnym banku w Polsce. Konto otworzysz w oddziale banku lub online.
Podsumowując, istnieje kilka aspektów, o które należy zadbać przed wyjazdem do Holandii. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań, możesz skontaktować się z zespołem Ruigrok dzwoniąc pod numer podany na stronie lub wypełniając formularz kontaktowy. Chętnie pomożemy!