REJESTRACJA
<< Powrót

Czym jest numer SOFI i dlaczego jest taki ważny?

Chcąc wyjechać do pracy w Holandii, możesz natknąć się na tajemniczy skrót “numer BSN” lub “numer SOFI”. Jest on istotny, gdy przychodzi nam mówić o pracy w Holandii, a od niego zależeć będzie wiele Twoich udogodnień na terenie NL.

Co to jest numer SOFI?

Nummer BSN (Burgerservicenummer) dawniej SOFi-nummer (Sociaal Fiscaal numer) to nic innego jak numer podatkowy, który jest nam potrzebny kiedy podejmujemy legalną pracę w Holandii. Inaczej mówiąc SOFI odpowiada polskiemu numeru PESEL. Złożony jest z 9 cyfr, komponując niepowtarzalny ciąg liczb. Numer BSN wydawany jest osobom, które posiadają ważny paszport lub dowód osobisty. Taki dokument jest wystawiany tylko i wyłącznie osobie zainteresowanej. Jednak samo posiadanie numeru BSN nie jest równoznaczne z upoważnieniem do pracy w Holandii. Pracodawca musi zgłosić pracownika do Urzędu Skarbowego w Holandii, poświadczając jednocześnie jego zatrudnienie.

Numer BSN - SOFI jak i gdzie wyrobić?

Osoby wyjeżdżające do pracy sezonowej w Holandii, na krótki okres czasu do 3 miesięcy, otrzymują numer BSN od ręki. Jeśli osoba planuje przebywać w Holandii dłuższy czas, powinna posiadać również tamtejsze zameldowanie. W takim przypadku, oczekiwanie na dokument może potrwać nawet kilka tygodni. Choć wiele agencji pracy oferuje pomoc przy składaniu wniosku o numer BSN, to z łatwością możemy zrobić to samodzielnie. Wystarczy złożyć wniosek do Urzędu Gminy, właściwego dla rejonu w którym będziemy mieszkać. 

Aby otrzymać zameldowanie w Holandii, będziesz musiał/a udać się do Urzędu i wykazać, że posiadasz, bądź wynajmujesz mieszkanie. Na taką wizytę zabierz ze sobą m.in: dowód tożsamości, umowę najmu/akt własności mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania dotyczące wynajmu. 

Dlaczego numer BSN jest ważny?

Posiadanie numeru BSN umożliwia pracodawcy wypłacenie wynagrodzenia za odbytą pracę w Holandii. Osobom nieposiadającym numeru nie można wypłacić należnych jej pieniędzy. Oprócz tego Numer BSN ma także bardzo wiele zastosowań. Będzie niezwykle pomocny choćby w kontaktach z organami administracyjnymi, do skorzystania ze świadczeń socjalnych czy do rozliczania się z podatku dochodowego. Dzięki numerowi BSN u otworzysz także konto bankowe, uzyskasz ubezpieczenie zdrowotne, kupisz leki w aptece czy zapiszesz dziecko do szkoły lub przedszkola.

W Ruigrok pomożemy Ci załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z wyrobieniem numeru BSN dawniej SOFI. Sprawdź oferty pracy w Holandii i wyjedź już w najbliższą sobotę!

Dziękujemy! Jeszcze tylko kilka informacji...

Wyjedź
do pracy w Holandii!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 RUIGROK Polityka prywatności