This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.


Jak rozliczyć się z pracy w Holandii?
Holandia to jeden z najczęściej wybieranych krajów na wyjazd do pracy za granicę. Z możliwości tej korzysta również wielu Polaków. Największe zainteresowanie przypada na okres letni, gdy zaczyna się sezon na zbiory warzyw i owoców. W tym czasie duża część Holendrów wyjeżdża na urlop, przez co wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników. Zastanawiacie się, jak wyglądają kwestie podatkowe w przypadku pracy podjętej w Holandii. Czy należy rozliczyć podatek? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Zachęcamy do zapoznania się z całym wpisem.
Zobowiązania podatkowe w Holandii
Wyjeżdżając do pracy do innego kraju, należy pamiętać o zobowiązaniach podatkowych. Tak jak w wielu innych krajach, również w Holandii, płaci się podatek dochodowy. Jest on pobierany z comiesięcznej lub cotygodniowej wypłaty, odprowadzany do urzędu skarbowego i traktowany jako zaliczka na podatek dochodowy. Jednak sam fakt uiszczania opłat na podatek dochodowy, nie zwalnia pracownika z obowiązku rocznego rozliczenia się z urzędem skarbowym.
W Holandii są dwa progi podatkowe:
Łatwo można zauważyć, że są one zdecydowanie większe niż w Polsce. Jednak warto pamiętać, że pomimo wysokich podatków, jest wiele sposobów, aby w legalny sposób je obniżyć, m.in. korzystając z ulg, które przysługują osobom zatrudnionym w Holandii, w tym również cudzoziemcom.
System podatkowy w Holandii – wysokość opłaty
Zastanawia Cię jak dużo pieniędzy będzie potrącanych z Twojej wypłaty na zaliczki na podatek dochodowy? Najważniejszą informacją jest fakt, że pracodawcy muszą odprowadzać zaliczki zakładając, że będziesz u nich pracował przez cały rok, a każdego miesiąca będziesz otrzymywał podobne zarobki. Z tego powodu wysokość składek jest uśredniona i są one równe przez 12 miesięcy. W sytuacji, gdy będziesz pracował przez krótszy okres czasu, a nie tak jak było to zaplanowane, masz prawo wystąpić o zwrot podatku z Holandii do Belastingdienst. Najlepiej jest to zrobić przy okazji rocznego rozliczenia podatkowego.
Wysokość podatków w Holandii a wysokość wynagrodzenia
Musisz liczyć się z tym, że im więcej będziesz zarabiać w Holandii, tym większe podatki będziesz płacił. Jest to uniwersalne prawo, które funkcjonuje w wielu krajach - również tam. Co w sytuacji, gdy wyjechałeś za granicę na krótki okres czasu i planujesz powrót do Polski i chcesz właśnie tam kontynuować pracę? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Od już zarobionych pieniędzy, od których w Holandii zapłaciliśmy podatki, nie musisz ponowne płacić podatków w Polsce. Kwota, którą wcześniej w zaliczkach zapłaciłeś holenderskiemu Belastingdienst, w Polsce może być odliczona od podatku.
Podatek w Holandii a praca tymczasowa
Jeżeli jesteś zatrudniony legalnie - niezależnie od czasu, jaki przepracowałeś - rozliczenie za pracę tymczasową jest obowiązkowe. Wiele osób lekceważąco podchodzi do tego tematu. Wynika to z niewiedzy oraz braku świadomości, jak jest to istotne. Należy pamiętać, że za nierozliczenie podatku grozi karą finansową. Proces ten przebiega w podobny sposób, jak w przypadku długiego okresu zatrudnienia – za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia. System ten mówi o tym, że osoby zatrudnione, w tym przypadku, w Holandii są zobowiązane do zapłacenia podatku od osiąganych dochodów również w Polsce.