This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.


Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury?
Zbliżasz się do wieku emerytalnego, ale podczas swojej kariery zawodowej pracowałeś nie tylko w Polsce i nie wiesz, co powinieneś teraz zrobić? Ta kwestia może wzbudzać wiele negatywnych emocji, dlatego wracamy do Ciebie z dobrą wiadomością - w wielu przypadkach okresy ubezpieczeń z innych krajów będzie można zsumować! Jak to możliwe? Zapoznaj się z naszym wpisem i uzyskaj wszystkie najważniejsze informacje.
Praca za granicą a emerytura w Polsce
Jeśli martwisz się, że nie będziesz mógł wliczyć czasu pracy podjętej za granicą do polskiej emerytury – mamy dobrą informację. Dzięki przepisom Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej okresy ubezpieczeń z różnych państw członkowskich można ze sobą łączyć. Warunkiem jest tutaj przepracowanie minimum roku na terenie danego kraju np. Holandii. Dopiero po tym okresie masz możliwość zsumowania okresów ubezpieczeń z innych państw.
Praca za granicą poza Unią Europejską – co z emeryturą?
Pracowałeś poza granicami Unii Europejskiej? W tym przypadku sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj jako przykład można podać Stany Zjednoczone. Tam pracownik za każdy przepracowany rok otrzymuje specjalne punkty emerytalne. Dopiero w momencie, w którym uzbiera odpowiednią liczbę punktów będzie mógł ubiegać się o świadczenie z tego państwa. W przypadku, gdy Twój zagraniczny pracodawca odprowadzał w Twoim imieniu składki zdrowotne będziesz mógł ubiegać się o uwzględnienie okresu pracy w tym kraju w świadczeniu emerytalnym wypłacanym w Polsce.
Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury?
Emerytura to świadczenia finansowe przewidziane dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku sumowania okresów pracy z różnych krajów jest to indywidualnie rozpatrywane przez urzędy. Wpływ na to ma fakt, że każde państwo ma własne przepisy oraz warunki dotyczące przyznawania świadczenia, jak i wymaganego wieku emerytalnego. Aby potwierdzić okres pracy za granicą powinieneś dostarczyć świadectwo pracy do ZUSu. Jest to najprostszy sposób.
Co jednak w sytuacji, gdy nie posiadasz takowego dokumentu? Jako dowód stażu pracy za granicą mogą posłużyć również: umowa o pracę z zagranicznym pracodawcą lub wyciąg z konta bankowego z wypłatą pobraną za granicą. Do składanego wniosku warto dołączyć: formularz ZUS Rp-1E, formularz unijny E-207 (zawiera informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia pracownika), zaświadczenie o pracy za granicą i odprowadzanych składkach z odpowiednich instytucji w danym kraju.