Ruigrok

Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury?

Zbliżasz się do wieku emerytalnego, ale podczas swojej kariery zawodowej pracowałeś nie tylko w Polsce i nie wiesz, co powinieneś teraz zrobić? Ta kwestia może wzbudzać wiele negatywnych emocji, dlatego wracamy do Ciebie z dobrą wiadomością – w wielu przypadkach okresy ubezpieczeń z innych krajów będzie można zsumować! Jak to możliwe? Zapoznaj się z naszym wpisem i uzyskaj wszystkie najważniejsze informacje.

Praca za granicą a emerytura w Polsce

Jeśli martwisz się, że nie będziesz mógł wliczyć czasu pracy podjętej za granicą do polskiej emerytury – mamy dobrą informację. Dzięki przepisom Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej okresy ubezpieczeń z różnych państw członkowskich można ze sobą łączyć. Warunkiem jest tutaj przepracowanie minimum roku na terenie danego kraju np. Holandii. Dopiero po tym okresie masz możliwość zsumowania okresów ubezpieczeń z innych państw.

Praca za granicą poza Unią Europejską – co z emeryturą?

Pracowałeś poza granicami Unii Europejskiej? W tym przypadku sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj jako przykład można podać Stany Zjednoczone. Tam pracownik za każdy przepracowany rok otrzymuje specjalne punkty emerytalne. Dopiero w momencie, w którym uzbiera odpowiednią liczbę punktów będzie mógł ubiegać się o świadczenie z tego państwa. W przypadku, gdy Twój zagraniczny pracodawca odprowadzał w Twoim imieniu składki zdrowotne będziesz mógł ubiegać się o uwzględnienie okresu pracy w tym kraju w świadczeniu emerytalnym wypłacanym w Polsce.

Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury?

Emerytura to świadczenia finansowe przewidziane dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne. W przypadku sumowania okresów pracy z różnych krajów jest to indywidualnie rozpatrywane przez urzędy. Wpływ na to ma fakt, że każde państwo ma własne przepisy oraz warunki dotyczące przyznawania świadczenia, jak i wymaganego wieku emerytalnego. Aby potwierdzić okres pracy za granicą powinieneś dostarczyć świadectwo pracy do ZUSu. Jest to najprostszy sposób.

Co jednak w sytuacji, gdy nie posiadasz takowego dokumentu? Jako dowód stażu pracy za granicą mogą posłużyć również: umowa o pracę z zagranicznym pracodawcą lub wyciąg z konta bankowego z wypłatą pobraną za granicą. Do składanego wniosku warto dołączyć: formularz ZUS Rp-1E, formularz unijny E-207 (zawiera informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia pracownika), zaświadczenie o pracy za granicą i odprowadzanych składkach z odpowiednich instytucji w danym kraju.

Podobne wpisy