REJESTRACJA
<< Powrót

Podatki w Holandii w 2023 roku – co się zmieniło?

W wielu państwach początek roku to czas na zmiany w systemie podatkowym. Dla Polaków wyjeżdżających do Holandii jest to gorący temat. Nic dziwnego - od tego zależy jakie kroki będą musieli podjąć rozliczając się z holenderskim urzędem. Co prawda, nie wprowadzono dużo zmian, jednak warto się z nimi zapoznać, aby nie stworzyć sobie niepotrzebnych problemów.

Podatki w Holandii - kto powinien się rozliczać?

Pod koniec 2022 roku, rząd holenderski potwierdził modyfikacje w planie podatkowym na kolejny rok. Każda osoba pracująca w Holandii powinna zapoznać się z aktualnymi przepisami w celu uniknięcia rozczarowań co do ostatecznego zarobku.

Wszystkie osoby zameldowane, uzyskujące dochód w Holandii są zobowiązane do rozliczenia w Belastingdienst. W przypadku osób niezameldowanych, sprawa wygląda nieco inaczej. Rozliczenie obowiązkowe jest gdy osoba otrzyma pismo Aangiftebrief od holenderskiego urzędu, zwrot podatku jest wyższy niż 15 € lub dopłata do podatku przekracza 46 €.

Niezbędne formalności należy zgłosić w terminach: do 1 maja osoby niezameldowane w Holandii oraz do 1 lipca osoby zameldowane w Holandii.

Progi podatkowe w Holandii 2023

Zmiany w progach podatkowych na rok 2023 są prawie niezauważalne. Zmniejszyła się jedynie stawka w pierwszym progu podatkowym. A więc ile zapłacą podatku osoby pracujące w Holandii w 2023 roku?

 • 36,93% podatku – w przypadku dochodów nieprzekraczających 73 031 € w danym roku.
 • 49,50% podatku – w przypadku dochodów wyższych niż 73 031 € w ciągu roku

  W zeszłym roku próg podatkowy w pierwszym przypadku wynosił 37,07% za dochód nieprzekraczający 68 705 €. W drugim przypadku próg podatkowy zostaje bez zmian.

  Praca w Holandii - ulga na niepracującą żonę

  Ulga algemene heffingskorting, czyli “ulga na niepracującą żonę” była często wykorzystywana przez Polaków w rozliczeniu z małżonkiem, który osiągał niskie lub żadne wynagrodzenie. Dzięki niemu był możliwy większy zwrot z podatku. Niestety od 2023 roku nie będzie możliwe.

  Natomiast z ulgi można skorzystać do pięciu lat wstecz, czyli za lata 2018-2022.

 • Dziękujemy! Jeszcze tylko kilka informacji...

  Wyjedź
  do pracy w Holandii!

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 RUIGROK Polityka prywatności