This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.


Praca w Holandii czy w Niemczech? – różnice
Z każdym rokiem jest coraz więcej sezonowych ofert pracy za granicą. Nic więc dziwnego, że Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają do innych krajów w celach zarobkowych. Najczęściej wybieranymi kierunkami są Holandia i Niemcy. To właśnie tam, każdego roku wyjeżdżają Polacy, aby zarobić pieniądze i móc je zainwestować w dowolny sposób. Jednak prawda jest taka, że niestety ludzie nie mają możliwości przebywania w dwóch miejscach jednocześnie i, w tym przypadku, osoba chcąca wyjechać za granicę musi szukać rozwiązania idealnego dla siebie. Jeśli Ty znajdujesz się na etapie wyboru kraju, do którego wyjedziesz, aby zarabiać pieniądze i bierzesz pod uwagę Holandię i Niemcy – idealnie trafiłeś. To tutaj, w jednym miejscu zostały zebrane najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma państwami.
Koszty życia codziennego w Holandii i Niemczech
Jednym z najważniejszych aspektów są koszty związane z życiem codziennym. Oprócz tego, że wyjeżdżamy za granicę do pracy, musimy mieć na uwadze, że przez jakiś czas będziemy tam mieszkać. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu większej sumy pieniędzy – warto wziąć to pod uwagę podczas wybierania kraju, do którego zamierzamy wyjechać. W Niemczech koszty wynajmu mieszkania czy pokoju są tańsze niż w Holandii. Warto zatem wybierać takie agencje pracy, które ofertują zakwaterowanie - wtedy te koszty będą zdecydowanie niższe.
Jakie prace wykonuje się w Niemczech i Holandii?
Ważne jest również sprawdzenie, jakie branże są tymi najpopularniejszymi zarówno w jednym jak i w drugim kraju. W Niemczech największą popularnością cieszą się oferty pracy w budownictwie, gastronomii i w dużych magazynach najbardziej znanych na świece marek. Jest tam również wiele ofert dla wykwalifikowanych specjalistów, m.in.: pielęgniarek, elektryków i hydraulików. Natomiast Holandia słynie z ogromnych upraw tulipanów i licznych szklarni na terenie całego kraju, dlatego dominują tam prace sezonowe i fizyczne. Oprócz tego poszukiwani są pracownicy w centrach dystrybucji towarów, na produkcji i w magazynach.
Różnica między Niemcami, a Holendrami
Wiele osób wyjeżdżając do innego kraju martwi się tym, czy odnajdą się w nowej rzeczywistości. Aby ten start był łatwiejszy warto zapoznać się z opiniami innych osób na temat konkretnych państw. Dzięki temu poznamy nastawienie oraz mentalność narodu. Pod tym względem istnieje spora różnica między Niemcami a Holendrami. Holendrzy są bardzo otwarci i pozytywnie nastawieni. Natomiast Niemcy są bardziej zdystansowani i mają zupełnie inne podejście do obcokrajowców. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że zarówno w Niemczech, jak i w Holandii można spotkać ludzi różnych narodowości. Istotne jest również to, że wbrew wszelkim stereotypom, Niemcy mają dobre zdanie o Polakach i uważają ich za rzetelnych pracowników.
Odległość miejsca pracy za granicą od miejsca zamieszkania
Odległość od miejsca zamieszkania ma znaczenie, jeśli planujesz częściej przyjeżdżać do domu, a nie przepadasz za długimi podróżami. W takiej sytuacji najłatwiej będzie dokładnie sprawdzić odległości brane pod uwagę. Jeśli mieszkamy przy niemieckiej granicy – wybór jest prosty. Natomiast, jeśli zastanawiamy się między pracą w zachodnich Niemczech a Holandią to odległość może być do siebie bardzo zbliżona i warto zwrócić uwagę na pozostałe aspekty brane pod uwagę w tym zestawieniu. Warto zwrócić uwagę na to czy agencje pracy oferują przejazd kredytowany za granicę oraz czy pomogą w organizacji transportu.
Znajomość języka angielskiego w Holandii i Niemczech
Znajomość języka angielskiego daje wiele możliwości. Dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie poradzić sobie, gdy podróżujemy po świecie. Znajomość języka angielskiego może również bardzo nam pomóc, gdy wyjeżdżamy do pracy za granicę. W Holandii, z językiem angielskim porozumiesz się z większością osób (zarówno w pracy jak i poza nią). Natomiast w Niemczech możesz mieć z tym mały problem - na co dzień można posługiwać się językiem angielskim, ale pracodawcy wymagają komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. Warto mieć to na uwadze i z wyprzedzeniem odpowiednio się przygotować. Są jednak oferty pracy za granicą w których znajomość języka nie jest potrzebna i spokojnie można wyjechać do pracy bez tej umiejętności.
Bogactwo krajobrazów i zabytków Holenderskich oraz Niemieckich
Jeśli lubisz podróżować i oprócz zarabiania pieniędzy chciałbyś zwiedzić państwo, do którego jedziesz warto wcześniej zapoznać się z najpopularniejszymi i najciekawszymi zabytkami i sprawdzić, które państwo – Niemcy czy Holandia – oferują lepsze dla Ciebie opcje i najbardziej inspirujące miejsca. Warto mieć na uwadze to, że holenderskie wioski są naprawdę fascynujące i szybko można się nimi zauroczyć.