REJESTRACJA
<< Powrót

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Wyjazd za granicę często wiąże się z silnymi emocjami. Boimy się, żeby czegoś nie zapomnieć, wszystko przygotować, dobrze się spakować. Przed wyjazdem do Holandii tworzymy specjalne listy zadań do zrobienia przed podróżą, tak aby przypadkiem niczego nie zapomnieć. Jedną z ważnych spraw do załatwienia przed podróżą jest ubezpieczenie zdrowotne dla osób pracujących w Holandii.

Czy ubezpieczenie zdrowotne jest konieczne?

Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest płatne i obowiązkowe. Wszystkie osoby pracujące w Holandii muszą się ubezpieczyć w pierwszych 4 miesiącach od zarejestrowania w urzędzie gminy. Osoby, które są ubezpieczone w Polsce, mimo wszystko są zobowiązane do wykupienia ubezpieczenia w Holandii. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku braku ubezpieczenia grozi grzywna. Jeśli mimo nałożenia kary grzywny, osoba nie dokona zakupu ubezpieczenia, wtedy sprawę przejmują specjalne organy, które rejestrują taką osobę u wybranego ubezpieczyciela.

Gdzie można wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Na terenie Holandii działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Koszt pakietu podstawowego to około 120 euro na miesiąc (pokrywa on koszty leków, wizyty u lekarza rodzinnego). Pakiet podstawowy nie obejmuje m.in. kosztów niektórych usług dentystycznych czy fizjoterapeutycznych, dlatego na tym etapie warto zastanowić się, czy ten pakiet będzie wystarczający. Jeśli nie – istnieje możliwość wykupienia pakietu rozszerzonego. Po wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego należy zażądać wydania karty, która potwierdzi, że takim ubezpieczeniem jest się objętym.

Odstępstwa od posiadania ubezpieczenia zdrowotnego

Istnieje   kilka  sytuacji,  w  których  pracownik  jest  zwolniony  z  obowiązku  wykupowania ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. Należą   do   nich   sytuacje,   w   których:

 • pracownik  został  oddelegowany  do  pracy  na  terytorium  Holandii  przez  polskiego  pracodawcę;
 • zainteresowany pracuje na własny rachunek w Polsce (ma tam zarejestrowaną działalność gospodarczą) i udaje się do Holandii w celu wykonywania tam tego rodzaju działalności;
 • zainteresowany pracuje na własny rachunek w Polsce i w Holandii, ale w Polsce ma stałe miejsce zamieszkania;
 • zainteresowany prowadzi w Holandii działalność na własny rachunek, a w Polsce wykonuje pracę najemną.
 • W powyższych sytuacjach można uzyskać od ZUS formularz A1, który będzie podstawą zwolnienia z  obowiązku  wykupowania  ubezpieczenia w  Holandii. 

  Praca przez agencję a ubezpieczenie zdrowotne.

  Wiele agencji pracy oferuje ubezpieczenie zdrowotne. Po zakupie ubezpieczenia, pracownik dostaje kartę ubezpieczenia oraz kopię polisy. Dla agencji pracy, opcja zbiorowego ubezpieczenia jest tańsza, dlatego chętnie się na nią decydują.

  Firma Ruigrok zapewnia każdemu pracownikowi ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu, nie trzeba się martwić załatwianiem kolejnej rzeczy przed wyjazdem do pracy w Holandii.

  Zajrzyj do zakładki Dla Pracownika i dowiedz się więcej na temat ubezpieczeń oraz innych najczęściej zadawanych pytań.

  Dziękujemy! Jeszcze tylko kilka informacji...

  Wyjedź
  do pracy w Holandii!

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 RUIGROK Polityka prywatności